Facebook

Cennik » INNE

RTG 30 – 35 zł
Pantomogram (dla pacjentów) 85 zł
Pantomogram nazewnątrz 95 zł

W naszym gabinecie stomatologicznym istnieje możliwość wykonania zdjęć RTG oraz RTG pantomograficznych. Specjalnie dla Pacjentów Bonelli Dental w Warszawie przygotowaliśmy atrakcyjne ceny, które zostały przedstawione powyżej. Z usług RTG mogą również korzystać osoby z zewnątrz.

Ogólnie o badaniu RTG

Zdjęcia RTG ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy oraz dobranie właściwych środków leczenia. Jest to często stosowana metoda w nowoczesnej stomatologii. Badanie przebiega sprawnie, jest bezbolesne, a dzięki zminimalizowaniu dawki promieniowania, nie trzeba obawiać się skutków ubocznych.

RTG zębowe

Najczęściej wykonuje się zdjęcie RTG punktowe, obejmujące 1-3 zębów. To najmniej skomplikowane badanie tego typu, przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Nie wymaga nawet wstawania z fotela dentystycznego. Zdjęcia tego typu wykonuje się zwykle u pacjentów w celu zdiagnozowania próchnicy, zmian w obrębie kości lub przed leczeniem kanałowym. Dostarczają one informacji o koronie zęba, korzeniu, jak również fragmencie otaczającej kości.  

RTG pantomograficzne

Badanie pantomograficzne, często potocznie (choć niepoprawnie) zwane panoramicznym, jest zdjęciem wszystkich zębów, kości szczęki, zatok szczękowych, stawów skroniowych oraz żuchwy. Wykonuje się je w naszej Klinice stomatologicznej w osobnym, specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu. Na czas badania pacjent musi zagryźć uchwyt, dłońmi chwycić poręcz i stać nieruchomo. Takie ustawienie pozwala na ustabilizowanie ciała, niezbędne dla otrzymania wyraźnego zdjęcia. Ponadto pacjent zakłada na siebie specjalny fartuch ochronny, wykonany z gumy ołowiowej. Jeśli istnieje konieczność wykonania tego badania u dzieci, zalecamy ponadto nakładanie osłon na szyję. Zdjęcie pantomograficzne w Klinice stomatologicznej Bonelli Dental nagrywane jest na płytę CD i wykonuje się je u pacjentów z urazami szczęki, w trakcie planowania leczenia ortodontycznego, przed usunięciem zębów (szczególnie ósemek) czy założeniem implantów. Ponadto warto wykonać je w przypadku głębokiej próchnicy zębów, chorób przyzębia, kamicy ślinianki podjęzykowe i podżuchwowej oraz podejrzeń nieprawidłowości w budowie korzeni zębów.

Przeciwwskazania

Zdjęć RTG nie wykonuje się u kobiet w ciąży, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Podobnie w przypadku osób, u których zdiagnozowano czynne nowotwory. Unika się także wykonywania tych badań u dzieci i nie zaleca się przeprowadzać ich zbyt często u osób dorosłych.