Facebook

Cennik » Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu

Bruzksizm to nieświadomy sposób rozładowywania stresu, choć jego przyczyny mogą być różne m.in. źle dopasowana proteza czy problemy ze zgryzem. Bruksizm polega na mimowolnym zaciskaniu zębów przez sen i zgrzytaniu nimi. Występuje on u około 30% dzieci i 60% dorosłych. Jednak tylko ok. 20% osób z tym schorzeniem trafia do specjalisty.

Zgrzytanie zębami szkodliwe dla zdrowia

Szybkie rozpoznanie bruksizmu pozwala na uniknięcie wielu powikłań związanych z tym schorzeniem. W Bonelli Dental oferujemy leczenie tej przypadłości, a także problemów wywołanych przez nią, m.in. wykonujemy odbudowę zębów. W naszym gabinecie stomatologicznym przeprowadzamy rozpoznanie bruksizmu zarówno na podstawie wywiadu medycznego, jak i stanu uzębienia.

Metody leczenia

Istnieje wiele metod leczenia bruksizmu. W naszym gabinecie zapewniamy indywidualne dopasowanie metody leczenia do potrzeb pacjenta. Do najpopularniejszych z nich należą m.in.:

  • Założenie szyby relaksacyjnej – szynę zakłada się na górne zęby, co pozwala zapobiegać tarciu górnej szczęki o dolne zęby. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda zapobiegająca konsekwencjom bruksizmu, ale nie lecząca jego przyczyny.
  • Wyrównanie zgryzu – bruksizm jest często wywołany wadami zgryzu. Wyrównanie zgryzu pozwala na wyeliminowanie tej jego przyczyny i zapobieganie tym samym konsekwencjom choroby.

Bruksizm może mieć poważne konsekwencje dla stanu uzębienia, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu. W przypadku problemów ze zgryzem konieczna może być pomoc ortodonty